III Mazowieckie Dni Techniki odbyły się 15 października (czwartek) 2020 r. w Domu Darmstadt w Płocku.
Celami, jakie organizatorzy postawili wspólnie przed tą inicjatywą było:
- rozwój zainteresowań technicznych oraz poszerzenie wiedzy o aktualnym stanie techniki i innowacyjności zastosowań technicznych,
- preorientacja zawodowa młodego pokolenia – zachęcenie młodzieży do nauki o technice i zwiększenie ilości uczniów w szkołach o profilu technicznym,
- uświadomienie atrakcyjności studiów technicznych,
- zapoznanie młodzieży z techniką w życiu miasta oraz funkcjonujących w nim ośrodków naukowo-badawczych i przemysłowych,
- docenienie zawodu inżyniera i technika i budzenie poczucia dumy z osiągniętych dokonań technicznych.
Patronat Honorowy nad III Mazowieckimi Dniami Techniki sprawowali: Konstanty Radziwiłł – Wojewoda Mazowiecki, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Ewa Mańkiewicz-Cudny – Prezes FSN-T NOT.
Zadanie było dofinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
XI Płockie Dni Techniki
W ramach III Mazowieckich Dni Techniki w dniu 15 października 2020 r. w Domu Darmstadt w Płocku odbyły się XI Płockie Dni Techniki.
Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich Oddział w Płocku.
XI Płockie Dni Techniki odbywały się pod honorowym patronatem: Wojewody Mazowieckiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezes FSN-T NOT, Prezydenta Miasta Płocka. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: PTV – Płocka Telewizja oraz portal plocman.pl.
Ramowy program przewidywał między innymi:
♦ Inaugurację
♦ Wykład dr Mariusza Sarniaka, PW – „Instalacje prosumenckie istotnym czynnikiem rozwoju fotowoltaiki w Polsce”,
♦ Wykład przedstawicieli Toyota Płock (Rafała Kompińskiego, Jarosława Piekarskiego, Krzysztofa Piekarskiego) – „Samochód elektryczny czy hybryda?”,
♦ Wykład przedstawicieli Budmat Auto – „Technologie i bezpieczeństwo nowoczesnych samochodów”,
♦ Wykład AKMEDIC-diagnostyka – „Nowoczesne obrazowanie 3D”,
♦ Losowanie nagród
♦ Zakończenie III MDT.
W związku z trwającą pandemią COVID-19 wydarzenie było przeprowadzone w wersji hybrydowej – w sali konferencyjnej Domu Darmstadt oraz było transmitowane przez media społecznościowe (Facebook).
Wydarzenie rozpoczęło się wystąpieniem Prezesa Oddziału SIMP w Płocku Pana Jarosława Gębki, który po powitaniu wszystkich zebranych podkreślił między innymi znaczenie roku 2020 w historii SIMP – jako tego roku w którym Oddział w Płocku obchodzi 70 rocznicę swojego powstania cytując przygotowaną informację dla Zarządu Głównego SIMP z 27.10.1950 r.:
Sekretarz Generalny SIMP kol. Eugeniusz MAŁKIEWICZ podał, że:…„powstał oddział SIMP w Płocku, który liczy 36 członków”. Datę tę można i należy przyjąć jako datę powstania oddziału SIMP w Płocku.
Na koniec części inauguracyjnej został wyświetlony film z wystąpieniem Prorektora ds. Filii w Płocku prof. Renaty Walczak zachęcający uczniów szkół średnich do kontynuacji nauki w najlepszej uczelni technicznej w Polsce – Politechnice Warszawskiej.
Cykl wykładów rozpoczął się od wystąpienia dr Mariusza Sarniaka, który zaprezentował temat „Instalacje prosumenckie istotnym czynnikiem rozwoju fotowoltaiki w Polsce”.
Dr Mariusz Sarniak w szczegółowy sposób przedstawił temat fotowoltaiki, jej rozwoju w Polsce, jak i omówił jakie znaczenie ma PV w Polskim systemie elektroenergetycznym.
Prezentacja do pobrania dostępna poniżej:
Kolejnym zaprezentowanym tematem był wykład: „Samochód elektryczny czy hybryda?”.
Ta część była zaprezentowana przez przedstawicieli Toyota Płock: Rafała Kompińskiego, Jarosława Piekarskiego oraz Krzysztofa Piekarskiego.
Panowie w przejrzysty i obrazowy sposób wyjaśnili różnice pomiędzy pojazdami elektrycznymi, a hybrydowymi, zaprezentowali ich wady, zalety, wpływ na nasze środowisko naturalne.
Prezentacja do pobrania dostępna poniżej:
Samochód elektryczny czy hybryda?
W ramach XI Płockich Dni Techniki przed Domem Darmstad zostały zaprezentowane również pojazdy hybrydowe.
W związku z trwającą pandemią COVID-19 ostatni punkt wydarzenia „Losowanie nagród” – zostało przeniesione do Internetu.
Głównym zamiarem organizatorów XI Płockich Dni Techniki było przekazanie społeczności Miasta Płocka i regionu płockiego roli nauki i techniki w rozwoju społeczno – gospodarczym, co w dobie współczesnych przemian cywilizacyjnych ma istotne znaczenie. Naszym celem było również promowanie nauk ścisłych, głównie technicznych, wśród młodzieży oraz zachęcanie młodych ludzi do wybierania technicznych kierunków kształcenia.
W związku z trwająca pandemią COVID-19 zdajemy sobie sprawę, że nie każdy mógł uczestniczyć w tym wydarzeniu więc udostępniamy pełen przekaz z III Mazowieckich Dni Techniki, a XI Płockich Dni Techniki. Zachęcamy do obejrzenia pełnego materiału.
Pełen przekaz z wydarzenia, jest dostępny w serwisie YouTube oraz poniżej:
luty 2021
Zgodnie z zapowiedzią ostatni punkt programu III Mazowieckich Dni Techniki został przeniesiony do Internetu.
Aby otrzymać nagrody ufundowane przez sponsorów: Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika oraz Toyotę Płock wystarczyło odpowiedzieć na kilka prostych pytań związanych z III MDT (XI PDT).
W konkursie wzięli uczniowie płockich szkół średnich.
Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali drobne upominki ufundowane przez sponsorów: Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika oraz Toyotę Płock. Natomiast najlepsi uczniowie otrzymali od Zarządu SIMP w Płocku atrakcyjne nagrody rzeczowe:
- wiertarko – wkrętarkę firmy Bosch,
- zestaw kluczy płasko-oczkowych firmy Waryński,
- zestaw kluczy nasadowych firmy Waryński.
W związku z sytuacją epidemiczną wręczanie nagród odbywało się w reżimie sanitarnym.
Wręczanie nagród głównych
Na zdjęciach nagrodzeni uczniowie, Prezes Oddziału SIMP w Płocku Jarosław Gębka, Wiceprezes Oddziału SIMP w Płocku Arkadiuszem Sobierajem oraz Dyrektor Zespołu Szkól Budowlanych nr 1 w Płocku Anna Betke.
Wręczanie nagród ufundowanych przez Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika
Na zdjęciach nagrodzeni uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Płocku oraz Wiceprezes Oddziału SIMP w Płocku Arkadiusz Sobieraj.