5 czerwca 2023 roku odbyło się Seminarium „Nauka z pasją – Społeczna odpowiedzialność uczelni w obszarze inżynierii środowiska” z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Wydarzenie miało miejsce w Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej filia w Płocku.

Organizatorem było Studenckie Centrum Nauki we współpracy z Wydziałem Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przewodniczącą komitetu organizacyjnego była dr inż. Bożena PIĄTKOWSKA.

Podczas seminarium poruszono różnorodne tematy związane z inżynierią środowiska i społeczną odpowiedzialnością uczelni.

Pierwszym wystąpieniem był referat Jarosława GĘBKI, członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, który przedstawił inżynierię środowiska jako interdyscyplinarną naukę inżynieryjno-techniczną.

Wystąpienie kol. Jarosława GĘBKI pt. Inżynieria środowiska jako interdyscyplinarna nauka inżynieryjno-techniczna

Następnie Sławomir GRABARCZYK, Sławomir TORBUS, Aneta KRAJEWSKA, Bożena PIĄTKOWSKA i Karolina MROCZYŃSKA, nauczyciele akademiccy Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, omówili społeczną odpowiedzialność uczelni w projekcie dydaktycznym „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

W ramach prezentacji studenci podzielili się swoją pasją związaną z inżynierią środowiska i matematyką. Studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, z Instytutu Matematyki, Julia FIDLER, Zofia KALIŃSKA i Natalia MALICZ, przedstawili analizę numeryczną z zastosowaniem wielomianów w zagadnieniach odnawialnych źródeł energii. Natomiast Dawid KOLANO, Adam KUCZKOWSKI i Mateusz WERYHO przedstawili zastosowanie narzędzi statystyki matematycznej w inżynierii środowiska. Studenci Politechniki Warszawskiej z Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii, Natalia KOBUSZEWSKA i Edyta GADOMSKA, przedstawili swoje badania dotyczące oceny efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych oraz fotowoltaiki.

Na seminarium zaprezentowano również projekt „Czas to podstawa”, który stanowił przykład współpracy uczelni ze szkołami średnimi. Prezentację na ten temat wygłosiła Aneta KRAJEWSKA, nauczycielka akademicka Politechniki Warszawskiej.

Mariusz PORTALSKI, założyciel Stowarzyszenia Innowacyjna i Nowoczesna Edukacja w Płocku, przedstawił historię kierunku studiów Inżynieria środowiska realizowanego na Wydziale Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii w Płocku.

Podczas seminarium odbyła się także ceremonia wręczenia dyplomów dla laureatów VII edycji Konkursu „Inżynieria środowiska, czyli…” skierowanego do uczniów szkół średnich.

Seminarium „Nauka z pasją – Społeczna odpowiedzialność uczelni w obszarze inżynierii środowiska” było doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy i wymiany doświadczeń związanych z ochroną środowiska i roli inżynierii środowiska w społeczeństwie. Uczestnicy mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat działań podejmowanych przez uczelnie oraz prezentacji innowacyjnych projektów studenckich. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i przyczyniło się do zwiększenia świadomości społecznej na temat znaczenia ochrony środowiska i roli inżynierii środowiska w jego zachowaniu.