W  Zespole Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej Curie w Płocku realizowany  był  od 1.09.2018 r. do 31.08.2020 r. projekt  Unii Europejskiej EDUKACJA EUROPEJSKA KLUCZEM DO SUKCESU. Projekt został napisany przez nauczycieli  szkoły panią Małgorzatę Jeziorską i Katarzynę Siemieniako i otrzymał  645 208,61 zł   dofinansowania z   projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i kadry kształcenia zawodowego” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Praktyki odbywały się w Hiszpanii w Sewilli. Łącznie wyjechało  78 uczniów i 8 opiekunów – nauczycieli zawodu. Odbyły się 4 wyjazdy a każdy trwał dwa tygodnie.

30.03.2019r. – 13.04.2019r. i  II 31.08.2019r. – 14.09.2019r  wyjechało 38 uczniów  z technikum w zawodzie: technik elektryk i elektronik.  Uczniowie  budowali  i programowali drony i nabyli  umiejętności i wiedzę w dziedzinach: elektryka, elektronika, aeronautyka.  Szkolenie „Konstrukcja i programowanie dronów” odbyło się w firmie Dronetools w Sewilli. Jest to mała firma specjalizująca się w produkcji dronów. Zespół Dronetools jest wysoce wyspecjalizowany w takich dziedzinach jak: mechanizacja przemysłowa, mikroelektronika, robotyka, projektowanie i systemy sterowania.

19.10.2020r. – 02.11.2019r. wyjechało 20  uczniów z technikum w zawodach: technik mechanik, technik pojazdów samochodowych i Zasadniczej szkoły Zawodowej oraz Branżowej Szkoły I stopnia w zawodach:  mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik. Uczniowie  konstruowali pojazd  z napędem elektrycznym  typu e- buggy i nabyli  umiejętności i wiedzę w dziedzinach: mechanika samochodowa, energia odnawialna i  spawalnictwo. Szkolenie  „Budowa pojazdu e – buggy” odbyło się w szkole La Casa Salesiana de la Santísima Trinidad w Sewilli, która  jest prywatnym ośrodkiem nauczania należącym do Zgromadzenia Salezjańskiego, założonym w 1893 roku. Szkoła wyróżnia się wieloletnią tradycją w  nauczaniu zawodowym a swym zakresem obejmuje nauczanie  zawodowe w dziedzinach: programowanie produkcji mechanicznej, systemy elektrotechniczne, rozwój produktów elektronicznych, motoryzacja, mechanika, instalacje elektryczne i mechaniczne, elektronika konsumencka.

22.02.2020 – 07.03.2020r. wyjechało 20  uczniów z technikum w zawodach: technik informatyk i teleinformatyk. Uczniowie  projektowali gry wideo i nabyli  umiejętności i wiedzę w dziedzinach IT. Każdy uczeń zaprojektował własną grę komputerową. Szkolenie „Projektowanie gier wideo” odbywało się w firmie V-ART w Sewilli.  V-ART jest to centrum promocji i kształcenia w zakresie modelowania 3D, sztuki wideo, animacji  i architektury informacyjnej.

Wszystkie zajęcie podczas pobytu w Hiszpanii odbywały się w języku angielskim.

W czasie wolnym  uczniowie brali udział  w  wycieczkach poznając historię i zabytki Hiszpanii oraz Portugalii.

  • zwiedzanie Sevilii,
  • wycieczki do hiszpańskich miast Kadyks, Malaga, Grenada, Aracena,
  • portugalskich miasteczek Tavira, Faro, Albuferia
  • wycieczka na Gibraltar

Po odbytych praktykach uczniowie otrzymali certyfikaty od firm, w których odbywali praktyki oraz dokument Europass Mobilniść, który potwierdza zdobyte umiejętności i jest uznawany w całej Europie.

Po powrocie z praktyk w szkole został wdrożony innowacyjny program praktyk „W podróż z e-buggy”. Zaangażowani uczniowie  pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych Jarosława Rumianowskiego zbudowali czterokołowy pojazd z napędem elektrycznym na zajęciach praktycznej nauki zawodu na warsztatach szkolnych. Konstrukcja powstała według własnego projektu. Wszystkie elementy ramy i zawieszenia zostały wykonane samodzielnie, włącznie z drążkami kierowniczymi. Amortyzację realizują 4 amortyzatory od motocykla ETZ 250. Pojazd napędzają 2 silniki BLDC. Hamowanie regeneracyjne znakomicie wspomaga hamulce tarczowe, oddając podczas hamowania energię do akumulatora. W trakcie budowy pojawiały się liczne problemy, jednak determinacja i pomysłowość uczniów pozwoliła osiągnąć wyznaczony cel. Pojazd już jeździ!

Dane techniczne:

  • Rozstaw kół 1400 mm,
  • Rozstaw osi 1840 mm,
  • Opony 9×2,50,
  • Skok amortyzatorów 150 mm,
  • Masa całkowita 87 kg,
  • Hamulce tarczowe hydrauliczne,
  • Napęd elektryczny na tył  (2 silniki BLDC),
  • Zasilanie 48 V,
  • Zasięg – jeszcze nie znany.

Innowacyjny program nauczania został przyjęty z dużą aprobatą przez dyrektora szkoły dr inż. Pawła Witkowskiego i uczniów, którzy chętnie pracowaliby również w przerwy. Działania te służą przeniesieniu zdobytej podczas praktyk przez naszych uczniów  wiedzy i umiejętności  na grunt naszej szkoły oraz wdrożenie jej w szkolne programy nauczania przedmiotów zawodowych. Celem jest też upowszechnienie  rezultatów i zapewnienie  trwałości efektów projektu „Edukacja Europejska Kluczem do Sukcesu”.

Link do relacji z budowy i jazdy testowej:
http://elektrykplock.edu.pl/projektyunijne/eekds/411